02.01.2024 nieczynne
Życzenia Bożonarodzeniowe 2023
Stopniowe wygaszanie orzeczeń o niepełnosprawności przedłużonych w czasie pandemii
6 sierpnia wygasły przepisy, na podstawie których z mocy prawa wydłużony został okres obowiązywania orzeczeń o niepełnosprawności lub jej stopniu.
Dotyczy to orzeczeń, których termin ważności upłynął w czasie pandemii (a dokładnie od 8 marca 2020 r. do 5 sierpnia 2023 r.), ale został przedłużony na podstawie tzw. przepisów covidowych.
Orzeczenia te będą traciły ważność stopniowo, w trzech terminach, w zależności od tego, kiedy pierwotnie miały utracić swoją ważność. Pierwszy termin upłynie 31 grudnia tego roku. Osoby, które posiadają przedłużone orzeczenia, będą musiały wystąpić o wydanie nowego dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność.
Orzeczenie straci ważność!
Orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, których termin ważności będzie upływał po 6 sierpnia 2023 r. nie będą już przedłużane z urzędu. Ich ważność skończy się w terminie określonym w orzeczeniu.
Orzeczenia, których termin ważności upłynąłby:
- 31 grudnia 2020 r. – zachowają ważność do 31 grudnia 2023 r.
- od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r. – zachowają ważność do 31 marca 2024 r.
- od 1 stycznia 2022 r. do 5 sierpnia 2023 r. – zachowają ważność do 30 września 2024 r.
Przedłużone orzeczenia są ważne jednak nie dłużej niż do wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności. Nie trzeba czekać do wyznaczonych terminów. Wniosek o wydanie nowego orzeczenia możesz złożyć już teraz.
Orzeczenia, których termin ważności upłynął po 6 sierpnia 2023 r.
Orzeczenia te nie będą już wydłużane z mocy prawa. Aby otrzymywać dalej świadczenie należy uzyskać nowe orzeczenie. Następnie w terminie 3 miesięcy od jego wydania konieczne jest złożenia wniosku o świadczenie np. zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy czy dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego.
Świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem od miesiąca złożenia wniosku o wydanie orzeczenia. Zasady te obowiązywały przed ogłoszeniem stanu epidemii i teraz ponownie będą miały zastosowanie.
Wydawanie żywności czerwiec i lipiec 2023
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostaszewie informuje, że
w dniach 27 i 28 czerwca 2023 roku w godzinach 10.00-12.00 w Starej szkole (wejście boczną bramką przy sali gimnastycznej od strony głównej ulicy)
będzie wydawana żywność z Banku Żywności.
Następny termin przypada na 4 i 5 lipca 2023 roku w godzinach 10.00-12.00.
Prosimy zabrać dokumenty potwierdzające dochód netto (zaświadczenia, decyzje z rent emerytur), ponieważ będziemy wydawać nowe skierowania.
Wydawanie żywności czerwiec 2023
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostaszewie informuje, że w dniach 19 do 21 czerwca 2023 roku od 10.00-13.00 w Starej szkole ( wejście boczną bramką przy sali gimnastycznej od strony głównej ulicy) będzie wydawana żywność z Banku Żywności. O kolejnych terminach wydawania żywności będziemy informować na bieżąco. Prosimy zabrać dokumenty potwierdzające dochód netto ( zaświadczenia, decyzje z rent emerytur) ponieważ będziemy wydawać nowe skierowania
Pomoc Żywnościowa - PODPROGRAM 2021 PLUS
CELEM PROGRAMU jest zapewnienie najuboższym mieszkańcom Polski pomocy żywnościowej oraz uczestnictwa w działaniach w ramach środków towarzyszących w okresie luty 2023 do sierpnia 2023, a jej celami szczegółowymi są:
- organizacja i koordynacja sieci dystrybucji pomocy żywnościowej składającej się z organizacji partnerskich lokalnych, zwanych dalej OPL, zgodnie z zasadami PO PŻ,
- racjonalne zagospodarowanie artykułów spożywczych otrzymanych z OPO oraz z innych źródeł, na potrzeby udzielania pomocy żywnościowej osobom najbardziej potrzebującym,
- przekazanie artykułów spożywczych osobom zakwalifikowanym do otrzymania pomocy żywnościowej zgodnie z zasadami PO PŻ,
- prowadzenie działań w ramach środków towarzyszących wśród osób najbardziej potrzebujących zakwalifikowanych do objęcia pomocą żywnościową, mających na celu włączenie społeczne.
OKRES DYSTRYBUCJI ŻYWNOŚCI: luty 2023- sierpień 2023
Pomoc żywnościowa dystrybuowana jest przez Banki Żywności w Elblągu [OPR] do Organizacji Partnerskiej Lokalnej [OPL] na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i pomorskiego, która przekazuje żywność bezpośrednio do osób potrzebujących.
KRYTERIA KWALIFIKOWALNOŚCI I SPOSÓB KWALIFIKACJI:
- Pomoc w ramach POPŻ kierowana jest do tych osób i rodzin, które z powodu niskich dochodów nie mogą zapewnić sobie/rodzinie odpowiednich produktów żywnościowych (posiłków) i dlatego też trafiać będzie do ograniczonej liczby osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji życiowej (określonej przesłankami z art. 7 ustawy o pomocy społecznej oraz poziomem dochodów odniesionych do procentowej wartości odpowiedniego kryterium dochodowego określonego w tej ustawie - których dochód nie przekracza 220% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej, 1707,20 PLN dla osoby samotnie gospodarującej i 1320,00 PLN dla osoby w rodzinie, stanowiąc systematyczne wsparcie. Pomoc udzielana będzie w postaci artykułów spożywczych lub posiłków, które będą przekazywane osobom najbardziej potrzebującym bezpłatnie.
- Sposób kwalifikacji:
OPL kwalifikuje osoby do uczestnictwa w PO PŻ:
- przy współpracy z ośrodkami pomocy społecznej,
- samodzielnie - wyłącznie osoby bezdomne.
- OPL zakwalifikuje osoby potrzebujące na podstawie skierowań Ośrodka Pomocy Społecznej, zgodnie ze wzorem określonym w załączniku nr 5 lub samodzielnie, wyłącznie osoby bezdomne, zgodnie ze wzorem określonym w załączniku nr 6.
ZASADY PRZEKAZYWANIA ARTYKUŁÓW SPOŻYWCZYCH:
Pomoc Żywnościowa - PODPROGRAM 2021 – efekty
- (OPL)Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostaszewie realizował Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa Podprogram 2021 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym, którego celem było zapewnienie najuboższym mieszkańcom Polski pomocy żywnościowej oraz uczestnictwa w działaniach w ramach środków towarzyszących w okresie grudzień 2021 r. – październik 2022 r.
- Osoby potrzebujące otrzymały bezpłatnie artykuły spożywcze:
- warzywne i owocowe (groszek z marchewką, koncentrat pomidorowy, powidła śliwkowe);
- skrobiowe (makaron jajeczny)
- mleczne (mleko UHT),
- mięsne (szynka drobiowa, szynka wieprzowa mielona, filet z makreli w oleju),
- cukier (cukier biały),
- tłuszcze (olej rzepakowy),
- Pomoc żywnościowa trafiła do 374 osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej z województwa pomorskiego
- Wydaliśmy osobom potrzebującym:
- 11,5556 ton żywności;
- 1330 paczek żywnościowych;
- 0 posiłków
- W ramach Podprogramu 2021 realizowaliśmy również działania towarzyszące skierowane do osób korzystających z pomocy żywnościowej. W ramach tych działań przeprowadziliśmy łącznie 1 warsztat edukacyjny, w którym wzięło udział 9 osób
- Rodzaje warsztatów:
- Edukacji ekonomicznej - 1 spotkanie dla 9 uczestników
- Dietetyczno - żywieniowe - 0 spotkań dla 0 uczestników
- Kulinarne - 0 spotkań dla 0 uczestników
- Niemarnowania żywności - 0 spotkań dla 0 uczestników